תאונות עבודה - האם לפנות לביטוח לאומי או להגיש תביעת נזיקין?

תאונות עבודה עלולות להתרחש לכל אחד ואחת מאיתנו, בכל מקום ובכל רגע נתון, כאשר ההגדרה לגבי תאונות עבודה כפי שהיא מופיעה בסעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי, מתייחסת גם למקרי תאונה המתחרשים בדרכו של העובד אל מקום העבודה ו/או בדרכו חזרה ממקום העבודה. 

כל פגיעה גופנית כזו או אחרת אשר נגרמה לעובד/ת כתוצאה ממעורבותו בתאונת עבודה, עשויה להוביל לנזקי גוף העלולים לגרום למצבי אובדן כושר עבודה ואף למצבי נכות זמנית או קבועה. לפיכך, כל אדם אשר נפגע בתאונת עבודה זכאי לקבלת תשלומים שונים בגין הנזקים הגופניים עימם הוא מתמודד, וזאת במסגרת הגשת תביעת תאונה עובדה.

בהמשך המאמר:

תאונות עבודה

תביעות תאונות עבודה - מה חשוב לדעת?

כל עובד המוצא את עצמו נפגע כתוצאה ממעורבותו בתאונת עבודה כזו או אחרת, ראשי על פי חוק להגיש תביעת תאונות עבודה כנגד מספר גופים שונים וביניהם: המוסד לביטוח לאומי וחברת הביטוח המבטחת את מקום עבודתו. כמו כן, העובד רשאי להגיש תביעה כנגד חברת הביטוח המבטחת את רכבי העובדים במקום עבודות (במקרים בהם תאונת העבודה היא תאונת דרכים) ואף להגיש תביעת נזיקין כנגד המעסיק בגין עוולת רשלנות אשר הובילו להתרחשות התאונה במקום העבודה. 

חשוב לציין שתביעת תאונת עבודה יכולה להיות מוגשת מטעם העובד/ת גם במקרים בהם הוא סובל ממחלת מקצוע כזו או אחרת שהתפרצה אצלו עקב תנאי העסקתו במקום העבודה.

מה חשוב לדעת על הליכי הגשת תביעת עבודה?

התנאי הראשון והמקדים להגשת תביעת עבודה כנגד אחד מהגופים המופיעים לעיל, הוא הכרה מצידם בתאונה כתאונת עבודה. לצורך כך, קיימת חשיבות רבה לאיסוף מסמכים רפואיים המעידים על קבלת טיפול רפואי מייד לאחר מעורבות בתאונה וזאת לצד דו"ח רפואי המפרט את השתלשלות המקרים אשר הובילו למעורבותכם בתאונה. ברוב המקרים, על מנת לקדם את הליכי התביעה, מומלץ לאסוף (גם בדיעבד) עדויות וראיות שונות המעידות על אופן התרחשות התאונה. 

כאשר מדובר בתביעת תאונת עבודה המופנית כנגד המוסד לביטוח לאומי, התביעה נעשית לצורך קבלת תשלום דמי פגיעה וקבלת קצבת נכות הנקבעת בהתאם לחומרת הפגיעה. במקרים אלו, התביעה חייבת להיות מוגשת תוך 12 חודשים מיום התרחשות התאונה. 

שימו לב- הגשת תביעה תאונת עבודה כנגד המוסד לביטוח לאומי לצורך קבלת תשלום דמי פגיעה וקצבת נכות (במידה והינכם זכאים לה), איננה שוללת מכם את האפשרות להגשת תביעת נזיקין כנגד המעסיק בגין עוולת רשלנות מצידו אשר הובילה ו/או כנגד החברה המבטחת את מקום העבודה.

רוצים סיוע וליווי מקצועי מול ביטוח לאומי? צוות המומחים שלנו כאן לשירותכם! אנחנו ב-זכות ויוזמה, עוסקים ומתמחים בהליכי מימוש זכויות רפואיות בגין מקרים של  תאונות עבודה ומחלות מקצוע מול המוסד לביטוח לאומי וחברות הביטוח הפרטיות(תאונות אישיות, נכויות וא.כ.ע). לפרטים ומידע נוסף לחצו כאן

אל תוותרו על זכויותיכם! אם אתם סובלים מבעיה רפואית, יכול להיות שמגיע לכם פטור ממס הכנסה!

לקביעת פגישה ללא עלות וללא התחייבות התקשרו עכשיו 072-3934455

הפגישות נעשות עם סוכן אצלכם בסלון או באונליין בלי צורך לצאת מהבית.

או השאירו פרטים ונציג מקצועי יצור איתכם קשר בהקדם:

*היעוץ אינו משפטי