מחלת מקצוע או מיקרו-טראומה היא למעשה פגיעה הנובעת משחיקה לאורך שנים או  חשיפה  לתנאי עבודה לקויים, שבסופו של דבר פוגעים בבריאות העובד ופוגעים באיכות חייו . מחלות מקצוע  מופיעות לרוב לאחר מספר שנות עבודה במקצוע מסוים ונפוצה בקרב עובדי התעשייה אך יכולה להופיע גם אצל עובדים בעלי אופי עבודה יחודי בו הם מבצעים פעולות חוזרות ונשנות  וחשים כיום שחיקה באחד מאברי הגוף, במאמר הבא נפרוט רשימת מחלות מקצוע שכיחות וסוגיהן.

רשימת מחלות מקצוע שאחד מהן הוא עובד עם פטיש

מה ההבדל בין מחלת מקצוע לתאונת עבודה?

תאונת עבודה מוגדרת כאירוע חד פעמי ופתאומי שהתרחש לעובד תוך כדי ועקב עבודתו לרבות בדרכו למקום העבודה או בחזרה ממנו. לעומתה, מחלת מקצוע מתפתחת בהדרגתיות בגופו של העובד כתוצאה מאופי וסביבת עבודתו.

רשימת מחלות מקצוע לפי סוגי מקצועות של עובדים בסיכון גבוה לסבול ממחלות מקצוע או מיקרו טראומה

רשימת מחלות מקצוע ומיקרו-טראומה לפי סוגים – כללי

בביטוח לאומי יש רשימה סגורה של 40 מחלות מקצוע חשוב לציין שכל פגיעה שאינה ברשימה נכנסת ונבחנת על פי תורת המיקרו- טראומה כלומר פגיעות זעירות לאורך שנים שבסופו של דבר גרמו לפגיעה משמעותית באחד מאברי הגוף.

רשימת מחלות מקצוע ומיקרו-טראומה לפי סוגים:

אופן הפיצוי

כל עובד, בין אם עצמאי או שכיר או שכיר בעל שליטה, זכאי לקבלת פיצויים מביטוח לאומי אם הוכח קשר סיבתי בין הבעיה הרפואית ממנה הוא סובל לבין עבודתו כלומר עליו להוכיח כי במהלך עבודתו ביצע פעולות מסוימות או נחשף לחומר מסוים שגרם למחלתו. תביעת מחלת מקצוע או מיקרו-טראומה. וההוכחה אינה קלה לביצוע והביטוח הלאומי בהחלט אינו מקל בעניין.

לאחר שהגיש העובד תביעת פיצוי מהמוסד לביטוח לאומי והוכיח קשר בין מחלתו לעבודתו, ייקבע לעובד וועדה רפואית מטעם ביטוח לאומי אשר תפסוק את אחוזי הנכות המגיעים לו עבור אותה מחלת מקצוע. אחוזי הנכות עשויים להיות זמניים לתקופה של מספר חודשים או קבועים(לצמיתות) כלומר לכל החיים.

קיימים שתי צורות שונות של פיצויי שניתן לקבל בגין מחלות מקצוע ומיקרו-טראומה, כאשר פוסקת הוועדה אחוזי נכות לצמיתות:

עובד שנקבע לו אחוזי נכות זכאי בין היתר למימון שיקום מקצועי וכיסוי הוצאות שיקום.

תהליך מימוש הזכות

במימוש הזכות חשוב להסתייע בבעל מקצוע עם ידע בתחום, סטטיסטית הפיצוי גבוה יותר בעת פנייה לחברה למימוש זכויות רפואיות ואין התעסקות בהליך הבירוקרטי.

אנו מתמחים בליווי צמוד ושירות אישי למימוש זכויות רפואיות. צוות המומחים שלנו מסייע כל יום לעשרות נפגעי עבודה לקבל את מה שמגיע להם על-פי חוק. סובלים ממחלת מקצוע או מיקרו טראומה? נשמח ללוות אתכם לאורכו של התהליך ההכרה בפגיעתכם וקבלת פיצוי מקסימלי.

פרטי התקשרות אל זכות ויוזמה:

טלפון: 072-3938-000

דוא"ל office@yozma-rights.co.il

פקס: 077-470-2676

וואסאפ: 052-6565023

כתובת: משה לו 9, ראשל"צ