נכות מעבודה

מדי בוקר אנו הולכים או נוסעים למקום עבודתנו, כאשר במהלך שהותנו בו אנו מבוטחים במסגרת הביטוח הלאומי. מלבד היותו החסכון שלנו לימי הפרישה, הביטוח הלאומי אמור לפצות אותנו במסגרת הביטוח במקרה של חלילה תאונת עבודה. תביעה לנכות מעבודה מתאפשרת הן לשכירים והן לעצמאיים, ועשויה לזכות בפיצוי כספי חודשי או חד פעמי במקרים בהם המבוטח נפגע פיזית או נפשית במסגרת עבודתו, בדרכו לעבודה או ממנה, ונותר כתוצאה מהפגיעה עם נכות.

במאמר הבא נסקור מספר נושאים חשובים:

מחשבון דמי פגיעה לחישוב הפיצוי הכספי מאת המוסד לביטוח לאומי

עברתם תאונת עבודה? המחשבון של זכות ויוזמה מאפשר לכם לבדוק מה גובה הפיצוי הכספי המגיע לכם:

1

האם את/ה?

2

באיזה איבר נפגעתם בתאונה?

יש לבחור את האיבר העיקרי שנפגע. במידה ונפגעו מספר איברים יש לסמן אותם:

3

מה היה השכר ברוטו החודשי שלכם טרם הפגיעה?

  • 6000 ₪
  • 18000 ₪
  • 36000 ₪
  • 48000 ₪
4

כמה זמן חלף מאז תאונת העבודה?

5

להערכתכם, עד כמה הפגיעה שלכם קשה ופגעה לכם בתפקוד?

1- קלה מאוד תפקוד מלא

10- קשה מאוד ללא תפקוד

מי זכאי לגמלת נכות מעבודה?

חוק הביטוח הלאומי קובע כי מי שעשוי להיות זכאי לגמלת נכות מעבודה הוא מי שפגיעתו בעבודה הוכרה לטובת קבלת דמי פגיעה, ולאחר בדיקות הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי נקבעה לו דרגת נכות הגבוהה מ9%. עובד שחזר לעבודה בתום תקופת תשלום דמי הפגיעה עדיין זכאי להגשת תביעת נכות מעבודה. מומלץ להגיש את התביעה לא יאוחר מ-12 חודשים ממועד הפגיעה על מנת לא לפגוע בזכאות לקצבה.

הצעד הראשון: תביעה עבור דמי פגיעה

דמי פגיעה מעבודה הם למעשה תשלום ראשוני עבור הפגיעה והוא משולם בגין ימי המחלה מטעם הביטוח הלאומי. דמי הפגיעה מעניקים פיצוי כספי עבור 13 שבועות לכל היותר ובתנאי שהתובע אינו מסוגל להמשיך בעבודתו כתוצאה מהפגיעה.

במידה ולאחר הפגיעה בעבודה נותר העובד עם נכות או מגבלה כלשהי, הוא זכאי לתבוע פיצוי עבור נכות מעבודה. על מנת להגיש תביעה, יש להגיש קודם תביעה לדמי פגיעה מעבודה ורק במידה וזו תאושר, ניתן יהיה לגשת אל השלב הבא.

תהליך הגשת תביעה לנכות מעבודה

לאחר קבלת דמי הפגיעה, יש למלא טופס תביעה לנכות מעבודה הנקרא גם טופס בל 200 ולהגישו בצירוף כל המסמכים והאישורים הרפואיים המצוינים בטופס.

לאחר הגשת טופס נכות מעבודה, יישלח לתובע זימון לוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי לצורך קביעת אחוזי הנכות.

באם אושרה הבקשה, קצבת הנכות תשולם לעובד התובע ב-28 לכל חודש. באם לא אושרה הבקשה, ניתן לערער עלייה כפי שמצוין בהמשך.

טופס נכות מעבודה

האם ניתן לערער על החלטת הוועדה?

במקרה של תשובה שלילית מטעם הוועדה, או תשובה שאינה מספקת את העובד התובע (למשל אחוזי נכות נמוכים ביחס לפגיעה), ניתן להגיש ערעור על החלטת הוועדה בתוך 60 יום מקבלת ההחלטה. בנוסף, אם אושרה התביעה הראשונית, במידה וחלה החמרה במצבו הכלכלי או הרפואי של העובד, ניתן להגיש בקשה לדיון בוועדה חוזרת בשל החמרת המצב בכל חצי שנה. 

כיצד מתבצע חישוב קצבת נכות מעבודה?

את הזכאות לגובה אחוזי הנכות ובעקבותיהם, גובה קצבת הנכות בודקת וועדה רפואית מטעם ביטוח לאומי. במקרה של 9% נכות ומעלה, יתכן וישולמו קצבת נכות מעבודה או מענק נכות חד פעמי לעובד התובע בהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו. נכות מעבודה יכולה להיות זמנית או קבועה, אך בשני המקרים חישוב הקצבה מתבצע על ידי מספר מרכיבים מטעם הוועדה. במקרים של 9 עד 19 אחוזי נכות, יזכו את התובע במענק חד פעמי. במקרים של 20 אחוזי נכות ומעלה, תשולם קצת נכות חודשית. למידע מלא על חישוב קצבת נכות מעבודה

ליווי מקצועי להכרה בנכות מעבודה

כמו בכל תביעות הזכויות הרפואיות מול הביטוח הלאומי, גם במקרה של קצבת נכות מעבודה ניתן לגשת לתהליך באופן עצמאי, אם כי חשוב מאוד לקחת בחשבון את המורכבות שבתהליך שכזה. עובד המגיש תביעה לנכות מעבודה, נמצא לא פעם במצב פיזי, כלכלי ואף נפשי אשר אינו מאפשר לו למצות את זכויותיו עד תום. התהליך הבירוקרטי עלול להיות מתיש ועובדים רבים המבקשים לתבוע את זכויותיהם מתייאשים עקב התהליך הסבוך.

זכויות נוספות בעקבות הכרה לנכות מעבודה

בוועדה הרפואית, עשויים להיקבע אחוזי נכות זמניים או קבועים. אך מעבר לפיצוי גמלת נכות מעבודה, קיימות לא מעט הטבות נלוות לאותה הכרה מטעם הביטוח הלאומי. פטור מתשלומי מס הכנסה לרבות זיכוי רטרואקטיבי מיום אבחון או גילוי הפגיעה, הנחות משמעותיות מול חברת החשמל וגופים שונים, קבלת תו נכה ועוד, הן רק חלק מהזכויות אותם האדם “הרגיל” אינו מכיר, ואינו יודע לדרוש. ההטבות וההקלות הללו לעיתים שוות ערך לסכום לא מבוטל, אשר יתווסף לחישוב החודשי של משק הבית של העובד התובע, ועשויות להוות רשת בטחון כלכלית יציבה נוספת לכל בני הבית.

זכות ויוזמה - מומחים בזכויות רפואיות

במקרים של תביעת נכות מעבודה, אנו נכנסים בנעלי כל אחד מהעובדים אשר פונים אלינו, ועושים את מירב המאמצים על מנת למצות את זכויותיהם עד תום. הניסיון הרב שלנו, ההיכרות המעמיקה עם דרישות הוועדה, עם חוקי הביטוח הלאומי ועם הזכויות השונות, מאפשר לנו להבטיח לכם את מיצוי מלוא הזכויות שלכם. חלק מהאחריות שלנו הוא לבסס היטב את תיק התביעה שלכם, לשאת בנטל הבירוקרטיה מול הגופים השונים, ההכנה לקראת הוועדה הרפואית ואף בחינה של פוליסות הביטוח הפרטיות והזכאות מטעמן. הצוות שלנו מורכב מאנשי מקצוע אשר נבחרו בקפידה, מנהלי תביעות אישיים המלווים כל תובע צעד צעד, מהשיחה הראשונה ועד אישור התביעה ומיצוי כל אחת ואחת מהזכויות. 

אל תוותרו על זכויותיכם! אם עברתם תאונת עבודה, יתכן ומגיע לכם פיצוי כספי!

שימו לב! במקרה של תביעת תאונת עבודה, תשלום השכ"ט עבורנו הוא רק לפי ההצלחה בתביעה!

אנו מסייעים למשתכרים החל מ-6000 ש"ח בחודש (שכירים ועצמאיים)

לקביעת פגישה ללא עלות וללא התחייבות.

הפגישות נעשות עם סוכן אצלכם בסלון או באונליין בלי צורך לצאת מהבית.

 התקשרו עכשיו 072-3954543

או מלאו את הפרטים שלכם ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם:

או התקשרו 072-3954543
אנו נחזור אליך בעניין סיוע במימוש זכויותך הרפואיות בתחומים שונים
*הייעוץ אינו משפטי