מרפק גולף - מחלת מקצוע

במחלת מרפק גולף (Golfer's Elbow) מופיע תהליך דלקתי וכאב בחלק הפנימי של המרפק (להבדיל ממרפק טניס בו מופיע הכאב בחלק החיצוני). הכאב של מרפק גולף יכול גם להקרין אל היד הקדמית ופרק כף היד.

מרפק גולף

מרפק גולף נגרם לאחר דלקת בגידים אשר אחראים על תנועת פרק כף היד והאצבעות. גידים אלה מתחברים אל המרפק בחלקו הפנימי, ודלקת בהם גורמת למרפק גולף. הדלקת נגרמת בדרך כלל לאחר פעילות מאומצת ומחזורית של פרק כף היד והאצבעות, המאמצים את הגידים.

דוגמאות למקרים בהם נגרם מחלת מקצוע מרפק גולף:

  • בעלי מקצוע – אשר מבצעים עבודת כפיים ועובדים עם כלים ידניים- מסגרים, נגרים, פחחים, אינסטלטורים, חשמלאים-כל מי שעובד באופן תדיר עם פטישי ברזל, כלים המייצרים רטט.
  • עובדי תעשייה – עובדי ייצור, עובדי פס, מפעילי מכונות אשר במסגרת עבודתם נדרשים פעמים רבות לבצע תנועות חוזרניות של לכופף וליישר את היד תוך כדי  אחיזה בכלים שונים והפעלת כוח ולחץ על כף היד.
  • גולף – שחקני גולף סובלים ממרפק גולף. במקרים אלה, הפגיעה בגידים מופיעה לאחר טכניקה לא נכונה של המכה עם מחבט הגולף המאמצת מדי את השרירים והגידים.
  • במקצועות שונים – מקצועות המשתמשים בפרק כף היד, כמו ציירים, נגרים או עובדי בניין יכולים לפתח מרפק גולף. גם הקלדה יכולה לגרום לפגיעה בגידים המתחברים אל חלקו הפנימי של המרפק. כל זאת ועוד אלה אנשים העלולים לסבול ממחלת מקצוע מסוג מרפק גולף (Golfer's Elbow)

מאפיינים למחלת מרפק גולף

  • כאב ורגישות בחלקו הפנימי של המרפק – הכאב הוא חד המוחמר במאמץ, מופיע בחלקו הפנימי של המרפק. קיימים מקרים בהם הכאב מחמיר ומופיע גם ביד הקדמית ובפרק כף היד. הכאב מופיע בהדרגה, ומתבטא בעיקר בתנועות של סחיטה, לחיצת יד, פתיחת מנעול הדלת, הרמת חפצים או כל תנועה אחרת המערבת את הפרק כף היד והאצבעות.
  • נוקשות – קיימים מקרים בהם מרפק גולף מתבטא בנוקשות של פרק כף היד והאצבעות. מקרים אלה מתבטאים בתחושת כאב בביצוע תנועת אגרוף.
  • חוסר תחושה ועקצוצים וכף היד – מקרים רבים של מרפק גולף מתבטאים בתחושת עקצוץ המלווה בחוסר תחושה באצבע אחת או יותר.

אבחון וטיפול במרפק גולף

2 גברים עם מרפק גולף

האבחנה של מרפק גולף מתבססת על היסטוריה רפואית, תיאור הכאב ובדיקה גופנית של המרפק. בדרך כלל אין צורך בביצוע צילומי רנטגן, אך לפעמים הרופאים מבצעים אותם על מנת לשלול גורמים אחרים לכאב כמו שבר או דלקת במפרק עצמו. יש אפשרות לאבחן מרפק גולף באמצעות אולטרא-סאונד של המרפק.

בניגוד למרפק טניס הגורם לכאב קשה ביותר שאינו מאפשר פעילות, מרפק גולף מתבטא בכאב מתון יותר אשר גורם להפרעה בלבד. באופן כללי, הטיפול במרפק גולף דומה מאוד לפציעת מרפק טניס  ומתבסס על מנוחה ותרגילי מתיחות. אפשר גם להקל על העומס המופעל על המרפק על ידי חבישת תחבושת אלסטית מתאימה.

שימוש בתרופות לשיכוך כאבים יכול לעזור להתמודד עם הכאב, בדרך כלל עושות את העבודה. במקרים קשים יותר, ניתן להזריק קורטיזון על מנת להפחית את הכאב והנפיחות.

ייעוץ מקצועי בנושא מרפק גולף זה זכות ויוזמה

זכות ויוזמה הינה חברה למימוש זכויות רפואיות המעניקה ללקוחותיה ייעוץ מקצועי שאינו משפטי בנושאים רבים בינהם מחלת מרפק גולף. במידה והנכם סובלים כתוצאה ממאמץ בידיים כתוצאה מעבודה אתם עלולים להיות זכאים לפיצוי כספי! צרו עם משרדנו קשר ונשמח לסייע לכם לממש את זכויותיכם.

אל תוותרו על זכויותיכם! אם אתם סובלים מבעיה רפואית שנגרמה עקב עבודתכם, יכול להיות שמגיע לכם פיצוי כספי!

שימו לב! במקרה של מחלות מקצוע אנו מסייעים למשתכרים החל מ-6000 ש"ח בחודש (שכירים ועצמאיים)

לקביעת פגישה ללא עלות וללא התחייבות התקשרו עכשיו 072-3934455

הפגישות נעשות עם סוכן אצלכם בסלון או באונליין בלי צורך לצאת מהבית.

או השאירו פרטים ונציג מקצועי יצור איתכם קשר בהקדם:

*היעוץ אינו משפטי